Była to odważna, wręcz brawurowa działalność w szeregach wroga”

Była to odważna, wręcz brawurowa działalność w szeregach wroga”

Jedną z ważniejszych postaci okresu okupacji niemieckiej w powiecie przasnyskim był plutonowy Wincenty Kowalewski (ps. „Toporek”). Na czele swojego oddziałku prowadził działalność dywersyjną i sabotażową, toczył otwarte walki z Niemcami i z powodzeniem wymykał się wrogom. Wokół tej postaci narosła z biegiem lat czarna legenda, którą odkłamuje Czesław Czaplicki (ps. „Ryś”) w swoich wspomnieniach „Poszukiwany listem gończym”.

Po wypędzeniu Niemców z Polski „Toporek” za zgodą dowództwa wstąpił do Milicji Obywatelskiej. Organ ten był całkowicie podporządkowany UB (i de facto Sowietom). Kowalewski został komendantem posterunku w Krzynowłodze Małej.

W skali kraju były na to setki, jeśli nie tysiące przykładów – czytamy we wspomnieniach „Rysia”.

„Toporek” mimo pełnionej przez siebie funkcji pozostawał w kontakcie z kolegami z leśnego oddziału. Dostarczał im broń i amunicję, udzielał informacji i pomocy. Przysłużył się m.in. w słynnym ataku na katownię UB w Krasnosielcu (1 maja 1945).

Kowalewski długo nie wytrzymał na milicyjnym posterunku. Postanowił zdezerterować. W dniu 12 czerwca 1945 roku zarówno on, jak i wszyscy jego podwładni, podczas akcji w terenie wstąpili do oddziału NSZ pod dowództwem Romana Dziemieszkiewicza (ps. „Pogody”). Zgodnie wszakże z zaleceniem dowództwa okręgu liczebności oddziałów nie można było zwiększać. Kowalewski wraz z podkomendnymi powrócili na posterunek, gdzie zaraportowali, że partyzanci wzięli ich do niewoli i rozbroili.

Jednak jeden z milicjantów złamał się i opowiedział, jak było naprawdę. „Toporek” został aresztowany, torturowany i zamordowany.

Taka jest prawda o jego pracy w milicji i „współpracy” z UB i nową władzą. W rzeczywistości była to odważna, wręcz brawurowa działalność w szeregach wroga – podsumowuje Czesław Czaplicki.

Źródło: Czesław Czaplicki, Poszukiwany listem gończym, wyd. 2, Wrocław 2004

Artykul powstał dzieki wsparciu Gminy Wrocław 

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor