Wspominamy bohaterów: Czesław Rossiński

Wspominamy bohaterów: Czesław Rossiński

Czesław Rossiński (1907-1945), ps. Kozioł, Jaskółka, Jemioła oraz Czesław Jaskiel, Graduchowski, Kozlowski. Podporucznik piechoty WP, cichociemny.

W 1939 roku brał udział w wojnie obronnej w szeregach 4 kompanii Batalionu KOP „Orany”. Walczył z Sowietami, w październiku został przez nich internowany na Litwie. Uciekł stamtąd – przez kraje skandynawskie, do Francji. Dotarł tam w grudniu 1939. Dostał skierowanie do 3 Pułku Grenadierów Śląskich, w połowie kwietnia 1940 uczył się w Szkole Podchorążych w Camp de Coëtquidan. Walczył o Francję aż do czerwca 1940, wtedy został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie dostał przydział do 3 Batalionu 1 Samodzielnej Brygady Strzelców. Był instruktorem jazdy samochodowej przy 16 Batalionie Samochodowym oraz lekkim oddziale wsparcia 16 Brygady Pancernej.

Zgłosił się do służby w kraju. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 31 stycznia 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza i jako cichociemny w ramach operacji „Stock” dowodzonej przez kpt. naw. Bogdana Ławreńczuka został zrzucony z 13 na 14 marca 1943 roku, w okolicę wsi Karpiska. W kwietniu dostał przydział do Okręgu Lublin AK na stanowisko szefa Kedywu Inspektoratu Radzyń Podlaski, następnie na stanowisko dowódcy grupy dywersyjnej działającej w Obwodzie Lublin-Miasto Inspektoratu-Lublin. Walczył Niemcami i Sowietami.

Od maja 1944 roku dowodził oddziałem partyzanckim Kedywu („Jemioły” – „Kozła”), który stał się później 3 kadrowym plutonem 8 Pułku Piechoty Legionów AK.

Od listopada 1943 roku do lipca 1944 roku dowodził wieloma akcjami partyzanckimi. Wykonywała wyroki śmierci, przeprowadzał dywersje na kolei i niemieckich posterunkach

Po wkroczeniu oddziałów radzieckich do Lublina 8 Pułk Piechoty został rozbrojony. Po odtworzeniu pułku, we wrześniu 1944 roku Rossiński został jego dowódcą.

Kiedy czerwonoarmiści wkroczyli w lubelskie brał udział w likwidowaniu ich placówek. Planował zamach na Bolesława Bieruta lub Edwarda Osóbkę-Morawskiego. Został aresztowany przez UB i NKWD 22 grudnia 1944 roku i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. Wojskowy Sąd Okręgowy za kierowanie przygotowaniami do  zamachów, 9 kwietnia 1945, skazał go na karę śmierci. Czesław Rossiński, razem z jego podkomendnymi przeszedł brutalne śledztwo. Trzy dni po ogłoszeniu wyroku został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny w lubelskim więzieniu. Nie znae jest miejsce pochówku.

Czesław Rossiński za szczególne męstwo w akcjach bojowych 15 lipca 1944 roku, otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.

11 maja 1990 roku, postanowieniem Izby Karnej SN został uniewinniony i zrehabilitowany.

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzieki pomocy Gminy Wrocław

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor