Wspominamy bohaterów: Janina Nowak – pierwsza kobieta, która uciekła z Auschwitz

Wspominamy bohaterów: Janina Nowak – pierwsza kobieta, która uciekła z Auschwitz

 

Janina Nowak (1917-1999), jedna z 200 więźniarek komanda, które pracowało na zewnątrz obozu KL Auschwitz, zbiegła 12 czerwca 1942 roku. Nowak pracowała przy wycinaniu wikliny nad rzeką Sołą. Przeszła na drugi brzeg, niezauważona przez esesmanów.

Jeszcze tego samego dnia jej towarzyszki spotkały poważne represje – wszystkie kobiety poddano brutalnym przesłuchaniom i zgolono im włosy. Kolejnego dnia komando przekształcono w kompanię karną – Strafkompanie a kobiety przetransportowano do nowo utworzonego podobozu w Budach, zlokalizowanego około 6 km od KL Auschwitz.

Janina Nowak dotarła do Łodzi, ale osiem miesięcy później trafiła do tego samego obozu. Złapano ją i aresztowano w marcu 1943 roku a do Auschwitz trafiła 8 maja 1943 roku, skąd została przetransportowana do KL Ravensbrück. Tam przebywała aż do wyzwolenia w kwietniu 1945 roku.

Kobiety mieszkały w budynku przedwojennej szkoły w Brzeszczach Borze, dzisiaj w tym miejscu jest przedszkole. Po wojnie wspominała w jakich warunkach pracowały i spały co jadły.

Ich zajęciem było pogłębianie i oczyszczanie stawów rybnych, budowanie wału ochronnego nad Wisłą, wyburzaniem domów i budową dróg. Łóżek nie było, spały na ziemi, myły się w korycie stojącym na zewnątrz, jadły odpadki. Na 400 więźniarek połowę stanowiły Polki, resztę Żydówki ze Słowacji i Francji oraz Niemki, które były też funkcyjnymi prostytutki i kryminalistki).

W nocy, 5 października 1942 doszło do masakry w obozie. Wartownicy SS i niemieckie więźniarki funkcyjne zabili pałkami śpiące kobiety, niektóre zrzucili ze schodów, z okien. Część z nich rzuciła się na druty. Z raportu komendanta obozu wynikało, że zginęło i zamordowano dziewięćdziesiąt więźniarek francuskich.

źródło: pl.wikipedia.org

Artykuł powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław

 

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor