Wspominamy bohaterów: Kazimierz Rolewicz

Wspominamy bohaterów: Kazimierz Rolewicz

Kazimierz Rolewicz (1898-1986), ps. Kama, Ira, Oko, Mila, Olgierd, Zbyszek, Solski oraz Zbigniew Solski.  Ppłk piechoty WP i AK.

Wraz z wybuchem II wojny światowej działał w konspiracji. Został zaprzysiężony w grudniu przez płk. T. Komorowskiego. Był więziony przez Niemców na Montelupich w Krakowie od maja do sierpnia 1940. Później został szefem Biura Informacji i Propagandy Okręgu Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej Kraków, wchodził też w skład Komendy Okręgu. Redagował od 14 marca 1942 do 26 października 1944 „Małopolski Biuletyn Informacyjny”, pismo Okręgu Kraków AK i wydawał w urządzonej przez siebie drukarni pod Krakowem. Było to gospodarstwo rolne, które prowadził wspólnie komendantem Szarych Szeregów. Jednocześnie organizował propagandę dywersyjną w języku niemieckim (tzw. „N”).

Po zakończeniu działań wojennych został w konspiracji. Był szefem sztabu komendanta Okręgu Kraków. Prawdopodobnie od kwietnia 1945 (po aresztowaniu Nakoniecznikow-Klukowskiego przez władze bezpieczeństwa) kierował krakowskimi strukturami konspiracyjnymi. Dwa miesiące później Rolewicz też został aresztowany, ale nie rozpoznany, wyszedł na wolność w październiku. i działał w WiN-ie. Był wiceprezesem Zarządu Głównego WiN.

W lipcu 1946 został wysłany do Paryża jako emisariusz WiN na Zachód, później był zastępcą szefa Delegatury WiN za granicą. W strukturach Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj został zweryfikowany w stopniu podpułkownika (lub pułkownika). Na emigracji używał stale nazwiska Zbigniew Solski, stanowiącego połączenie pseudonimów WiN-owskich Zbyszek i Solski.

Został we Francji, działał w wielu organizacji emigracyjnych, m.in. był wiceprezesem Koła AK we Francji, był organizatorem i wieloletnim działaczem Międzynarodowego Ośrodka Wolnych Związków na Uchodźctwie. Był też jednym ze sponsorów książki Stanisława Kluza pt. „W potrzasku dziejowym. WIN na szlaku AK”. Został pochowany na cmentarzu w Thiais.

Kazimierz Rolewicz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami (1945) i srebrnym Krzyżem Zasługi (1928)

źródło: pl.wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzieki pomocy Gminy Wrocław 

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor