„Huzar” – partyzant z Podlasia

„Huzar” – partyzant z Podlasia

Większość grup walczących w szeregach zbrojnego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej została rozbita jeszcze w latach 40. Były jednak wyjątki. Do takich należała działająca na Podlasiu grupa pod dowództwem Kazimierza Kamieńskiego (ps. „Gryf”, „Huzar”).

Urodził się w 1919 roku we wsi Markowo-Wólka (powiat Wysokie Mazowieckie). Pochodził z rolniczej rodziny. Uczył się w szkole powszechnej i gimnazjum, służbę wojskową pełnił w kawalerii w Grudziądzu.

Po niemieckiej agresji na Polskę został powołany do wojska i wziął udział w wojnie obronnej. Walczył w bitwie pod Kockiem, ostatniej bitwie stoczonej przez regularne Wojsko Polskie w 1939 roku. Dostał się do niewoli, ale prędko został zwolniony – posłużył się bowiem fałszywymi dokumentami.

Po powrocie w rodzinne strony zaangażował się w działalność konspiracyjną. Podlasie na mocy układu III Rzeszy z ZSRS znalazło się w strefie sowieckiej. Kamieński likwidował agentów obcej władzy. W 1942 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej, gdzie dowodził plutonem.

Gdy w 1944 roku wschodnie ziemie polskie zostały opanowane przez Sowietów musiał się ukrywać, a następnie uciekać, groziło mu bowiem aresztowanie. Po rozwiązaniu AK dowodził oddziałem Ruchu Oporu Armii Krajowej, potem przystąpił do WiN. Nie dowierzał komunistom i gdy w 1947 roku ogłoszono amnestię, postanowił się nie ujawniać. Jesienią tego roku odtworzył oddział. Grupa nosiła mundury i była bardzo dobrze uzbrojona – żołnierze posługiwali się bronią automatyczną (niemieckie StG44 i MP40 oraz sowieckie pepesze). Niestety, oddział został prędko zniszczony przez wojsko (grudzień 1947 r.).

„Huzar” pozostawał w konspiracji. Ponownie chwycił za broń w czerwcu 1949 roku, stając na czele liczącej siedmiu partyzantów grupy. Potem udało się przyłączyć dalszych żołnierzy. Szacuje się, że w szeregach oddziału walczyło 120 ludzi, jednak nigdy nie było ich więcej niż 50 naraz. Oddział, nawiązujący tradycjami do 6 Brygady Wileńskiej AK, był podzielony na patrole. Działano na dość rozległym terenie (m.in. Wysokie Mazowieckie, Łapy, Bielsk Podlaski, Biała Podlaska, Sokołów Podlaski, Siemiatycze). Wysokie Mazowieckie zostało opanowane przez „Huzara” – odbyła się wówczas konna parada.

Patrole dokonywały ataków na posterunki Milicji Obywatelskiej. Milicjantów nie zabijano, zabierano broń i pieniądze, które przeznaczano na pomoc aresztowanym i ich rodzinom. Z rąk żołnierzy „Huzara” ginęli działacze Polskiej Partii Robotniczej, konfidenci i bandyci. Kilkakrotnie doszło do regularnej walki z wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Ludowego Wojska Polskiego.

Kamieński długo wymykał się władzy, ale w 1952 roku UB aresztowało go wreszcie wskutek prowokacji. W trakcie śledztwa był torturowany. Skazany na karę śmierci, został stracony 11 października 1953 roku w Białymstoku. Nie wiadomo, gdzie został pochowany. Wyrok unieważniono w III RP (1997), a prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor