Jerzy Miatkowski „Zawada” – zdradziecko pojmany i zamordowany przez komunistów

Jerzy Miatkowski „Zawada” – zdradziecko pojmany i zamordowany przez komunistów

 

Jerzy Miatkowski (ps. „Zawada”) był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, a w okresie powojennym – adiutantem słynnego majora Hieronima Dekutowskiego (ps. „Zapora).

Urodził się w 1923 roku w Jabłonnie niedaleko Warszawy. Był zbyt młody, by wziąć udział w wojnie obronnej. Gdy ukończył 20 lat, przystąpił do Armii Krajowej (1943) i wziął udział w powstaniu warszawskim. Walczył na terenie Śródmieścia. Gdy powstanie upadło, został uwięziony w obozie jenieckim w Niemczech. Trafił na zachód, gdzie wyzwolili go Amerykanie. Pod koniec 1945 roku przyjechał do Polski.

Zaangażował się w działalność podziemia niepodległościowego. Działał w szeregach organizacji Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Został mianowany adiutantem majora „Zapory”. Miał stopień porucznika.

Gdy komuniści ogłosili amnestię (1947), Miatkowski postanowił się ujawnić. Uzyskał urlop w oddziale leśnym i przeniósł się do rodziców do Warszawy. Groziło mu jednak aresztowanie. Postanowił zatem przedostać się na zachód razem z kilkoma innymi żołnierzami podziemia. Niestety, Urząd Bezpieczeństwa był o wszystkim doskonale poinformowany na skutek zdrady. Bezpieka przeprowadziła prowokację i we wrześniu 1947 roku aresztowała Miatkowskiego i jego kolegów. Został umieszczony w osławionym więzieniu na warszawskim Mokotowie, przy ulicy Rakowieckiej, gdzie poddano go brutalnym przesłuchaniom.

W listopadzie 1948 roku sąd wojskowy skazał „Zawadę” na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W dniu 7 marca 1949 roku porucznik Jerzy Miatkowski został zgładzony – wyrok wykonano przez strzał w tył głowy. Tego samego dnia zginęło sześciu innych żołnierzy wyklętych, jego towarzyszy broni, w tym major Dekutowski. Dopiero w latach 90. przeprowadzono rehabilitację przed warszawskim Sądem Wojskowym.

Ciało pogrzebano na „Łączce”. W 2014 roku poinformowano o identyfikacji jego szczątków. Wcześniej, w 2007 roku Miatkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

 

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor