Kontrole i rewizje – chleb powszedni konspiracyjnego łącznika

Kontrole i rewizje – chleb powszedni konspiracyjnego łącznika

Czesław Czaplicki w swojej książce „Poszukiwany listem gończym” przybliża działalność Narodowych Sił Zbrojnych na północnym Mazowszu.

W 1940 roku 18-letni Czesław Czaplicki (ps. „Ryś”) został łącznikiem między powiatowymi strukturami NSZ. Do jego obowiązków należało wożenie podziemnej prasy i rozkazów. Miał w ten sposób okazję poznać wszystkie ważniejsze osobistości z dowództwa NSZ. Jednocześnie było to zadanie bardzo niebezpieczne, o czym Czaplicki przekonał się na własnej skórze.

„Ryś” jeździł konno lub rowerem, a dokumenty woził pod koszulą albo w teczce. Dodatkowo w rękawie marynarki miał wszytą ukrytą kieszeń, która nigdy nie została wykryta przez Niemców, mimo że Czaplicki wielokrotnie był zatrzymywany i kontrolowany. Jak wspominał:

decydujące znaczenie podczas rewizji miało utrzymanie spokoju.

Jedna z kontroli miała szczególnie dramatyczny przebieg. Czaplicki wiózł właśnie rozkazy od rotmistrza Ryszarda Borowego (ps. „Żelazny”, zastępcy dowódcy Okręgu II Mazowsze-Północ), gdy został zatrzymany we wsi Czernice przez trzech żandarmów. Doprowadzono go na posterunek, gdzie musiał się rozebrać i został przesłuchany. Szczęśliwie rozkazy i prasa były ukryte w teczce pod nasionami koniczyny, zgodni z poleceniem Borowego. Niemcy zajrzeli do teczki, ale nie przeszukali jej dokładnie – to uratowało i Czaplickiego, i całą organizację.

Gdy „Ryś” przewoził rozkazy w godzinach nocnych, zdarzało się, że był wzywany do zatrzymania się. Nigdy jednak tego nie zrobił, uciekając przed strzelającymi do niego na oślep Niemcami.

Źródło: Czesław Czaplicki, Poszukiwany listem gończym, wyd. II, Wrocław 2004.

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor