„Teren ten był całkowicie opanowany przez podziemie”

„Teren ten był całkowicie opanowany przez podziemie”

Oddział leśny NSZ pod dowództwem Romana Dziemieszkiewicza „Pogody” po serii obław i pościgów wiosną 1945 roku przedostał się z powiatu przasnyskiego na teren powiatu ostrołęckiego. W szeregach grupy walczył Czesław Czaplicki „Ryś”, który po latach opisał swój szlak bojowy we wspomnieniach „Poszukiwany listem gończym”.

Żołnierze zostali zakwaterowani w dużej wsi na granicy powiatów. Obowiązywała podstawowa zasada, że oddział, po przejściu na inne obszar, musiał zgłosić to władzom konspiracyjnym działającym na tym terytorium. W przypadku powiatu ostrołęckiego było to Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Komendantem komendy powiatowej był porucznik Zbigniew Kulesza „Młot”. Jego siedziba znajdowała się w Kolnie (woj. białostockie).

Na spotkanie z komendantem wyruszyli por. „Pogoda” i ppor. „Ryś”. Ubrali się w cywilne ubrania, pod marynarkami mieli broń krótką. Ruszyli rowerami szosą ostrołęcką. Na początku podróży postanowili przetestować broń, czy aby na pewno jest sprawna – oddali po kilka wystrzałów. Niestety, huk zaalarmował przebywających akurat w okolicy przedstawicieli „władzy ludowej”.

Do partyzantów podjechało od tyłu trzech milicjantów na rowerach. Przez pierś przewieszone mieli pistolety maszynowe (pepesze). Po krótkiej wymianie zdań milicjanci zażądali dokumentów tożsamości. „Pogoda” i „Ryś” nie mieli takowych (a na dodatek byli poszukiwani i dobrze znani bezpiece), zaczęli zatem strzelać. Dwóch „stróżów prawa” przewróciło się, trzeci uciekł. Dalsza podróż była już jednak niemożliwa. Oficerowie wrócili do oddziału i poinformowali o zaistniałej sytuacji. Dopiero potem mogli wyruszyć raz jeszcze.

Na całej trasie do Kolna nie spotkaliśmy już przedstawicieli władzy. Teren ten był całkowicie opanowany przez podziemie. Byliśmy natomiast trzy razy zatrzymani i legitymowani przez pełniące tam służbę patrole NSZ – wspominał „Ryś”.

Źródło: Czesław Czaplicki, Poszukiwany listem gończym, wyd. 2, Wrocław 2004

Artykuł powstał dzieki pomocy Gminy Wrocław

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor