Wspominamy bohaterów – mjr Eugeniusz Gedymin Kaszyński „cichociemny”

Wspominamy bohaterów – mjr Eugeniusz Gedymin Kaszyński „cichociemny”

Mjr Eugeniusz Gedymin Kaszyński (1909-1976), ps. „Zygmunt”, „Nurt”, „Mur”, żołnierz Wojska Polskiego, cichociemny, ostatni dowódca Legionów Armii Krajowej.

W 1939 roku brał udział w wojnie obronnej w grupie Operacyjnej „Stryj”. Po wkroczeniu Sowietów przedostał się do Francji, został tam dowódcą plutonu 3 Dywizji Piechoty i walczył w kampanii francuskiej do czerwca ’40 roku a po kapitulacji Francji przedostał się do Anglii. Tam przeszedł szkolenia dla cichociemnych. Wkrótce został zaprzysiężony (1942) a pod koniec sierpnia a z 1 na 2 października, w ramach operacji „Chisel”, został zrzucony do Polski.

Najpierw przebywał w Warszawie następnie w Górach Świętokrzyskich, gdzie dowodził oddziałem, składającym się z trzech plutonów (Grota, Szorta i Tarzana). Na początku stycznia ’44 przejął dowództwo nad całością Zgrupowań Świętokrzyskich AK. Brał udział w akcji „Burza”. Przeszedł cały szlak bojowy Pułku od Ostrowca Świętokrzyskiego, przez Staszów, Opatów, Dziebałtów po Przysuchę. Tam nastąpiła koncentracja oddziałów Armii krajowej i chciał ruszyć na pomoc powstańcom Warszawy ale marsz został odwołany. Przedostał się do Włoszczowy i 8 października ’44 został mianowany dowódcą 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Skutecznie ukrywał się przed Niemcami i NKWD.

Po wojnie przez zieloną granicę przedostał się do Niemiec Zachodnich a następnie do Anglii, gdzie zmarł. Zgodnie z jego wolą prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone przy kapliczce na Wykusie 11 czerwca 1994.

Za swoje zasługi Eugeniusz Kaszyński odznaczony został Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie Medalem Wojska oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

źródło: wikipedia.org oraz Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

zdjęcie: Jolanta Dyr CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor