
Wystawa





Wystawa pt. „Życie Niezłomnego Żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych
Czesława Czaplickiego 1922-2006”
Od 1945 do 1963 roku Czesław Czaplicki ukrywał się przed bezpieką pod różnymi nazwiskami i w różnych miejscowościach. Aresztowany 8 marca 1963 roku przesiedział w mokotowskim więzieniu równo 5 lat, wypuszczony na wolność 8 marca 1968 roku.
W 1981 roku za uczestnictwo w Komitecie Strajkowym w zakładach Elwro, zostaje internowany do lipca w Darłówku. Później też jest zatrzymywany przez władze, kiedy współuczestniczy w zakładaniu ROPCiO i składa podpisy pod różnymi petycjami. Po 1989 roku aktywnie uczestniczy w rozmaitych organizacjach kombatanckich i społecznych, gdzie pełni wysokie funkcje, np. w NSZ. Jednocześnie jest przez 15 lat etatowym pracownikiem ZR. W Dziale Interwencji służy swoim doświadczeniem i radą.
Wystawa ukazuje dokładnie poszczególne etapy życia Zbyszka, bo tak go wszyscy nazywaliśmy. Posługiwał się w swoim życiu czteroma pseudonimami i we wszystkich było właśnie to jedno imię.
Na wystawie zwierającej 15 plansz, są zgromadzone zdjęcia archiwalne i współczesne oraz opisy najważniejszych zdarzeń z życia Wyklętego Żołnierza. Jest też plansza dokumentująca współczesne poszukiwania śladów Czesława Czaplickiego.
Autorem zdjęć współczesnych jest Janusz Wolniak, natomiast fotografie i dokumenty archiwalne pochodzą ze zbiorów rodzinnych pani Marii Czaplickiej.
Autorem całej wystawy jest Janusz Wolniak, a opracowanie graficzne wykonał Sławomir Kowalik.
Kontakt
Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego