Kapitan „Młot” – partyzancka legenda Podlasia

Kapitan „Młot” – partyzancka legenda Podlasia

Po zakończeniu II wojnie światowej na terenie Mazowsza i Podlasia działało wiele grup powiązanych z antykomunistycznym podziemiem niepodległościowym. Jednym z dowódców „żołnierzy wyklętych” był Władysław Łukasiuk (ps. „Młot”).

Pochodził ze wsi Tokary na Mazowszu. Urodził się w 1906 roku w rodzinie rolniczej, skończył nie tylko szkołę powszechną, ale i gimnazjum, a następnie wstąpił do wojska. Służył w kawalerii. Niestety, uległ poważnemu wypadkowi – spadł z konia, wskutek którego lewą nogę do końca życia miał sztywną.

Opuścił wojsko, ożenił się i zamieszkał we wsi Mężenin nad Bugiem. Był zastępcą wójta gminy Sarnaki. Być może pracował w wywiadzie, rozpracowując komunistów. W trakcie wojny obronnej 1939 roku nie został zmobilizowany. Włączył się do konspiracji, był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i potem Armii Krajowej. Stał na czele drużyny. Uczestniczył w akcji „V” pod Sarnakami – udało się wówczas przejąć niewybuch pocisku V-2.

Gdy do Polski wkroczyli Sowieci, Łukasiuk rozpoczął powiększanie swojego oddziału. W styczniu 1945 roku pod jego rozkazami było kilkadziesiąt osób. W marcu niedaleko Mężenina partyzanci rozbili grupę NKWD. Niebawem grupa „Młota” złączyła się z oddziałem Armii Krajowej Obywatelskiej pod dowództwem ppor. Teodora Śmiałowskiego (ps. „Szumny”). Tu Łukasiuk był dowódcą plutonu, szybko ukończył kurs podchorążych i otrzymał awans na podporucznika.

„Szumny” poległ w lipcu 1945 roku, a jego oddział uległ rozwiązaniu. „Młot” ani myślał o składaniu broni – przyłączył się do 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lutego 1946 roku służył pod rozkazami mjr Zygmunta Szendzielarza (ps. „Łupaszko”). Pod koniec tego roku Łukasiuk objął dowództwo 6 Brygady Wileńskiej, które sprawował przez trzy lata. Dosłużył się stopnia kapitana.

„Młot” mimo chorej nogi (miał problemy z poruszaniem się) zawsze maszerował obok swoim żołnierzy, podpierając się karabinem. Był uważany za człowieka solidnego i odpowiedzialnego, o silnym charakterze. Jego oddział nie tylko walczył z przedstawicielami komunistycznej władzy, ale zwalczał również pospolitych bandytów. Podporządkował sobie inne, mniejsze grupy i stał się najważniejszym dowódcą partyzanckim na Podlasiu.

W dniu 27 czerwca 1949 roku we wsi Czaje-Wólka (powiat Wysokie Mazowieckie) doszło do tragedii. Przebieg tych wydarzeń i dokładne motywacje ich uczestników nie są zupełnie jasne. Prawdopodobnie „Młot” nakazał jednemu ze swoich podwładnych Leopoldowi Dybowskiemu wykonanie wyroku śmierci na cywilach. Były to osoby podejrzewane o donoszenie do Urzędu Bezpieczeństwa. Dybowski odmówił wykonania rozkazu i został zastrzelony przez Łukasiuka. Gdy zobaczył to brat zabitego, Czesław Dybowski (ps. „Rejtan”), zastrzelił swojego dowódcę.

W ten sposób legendarny partyzant podlaski zginął od kul swoich własnych ludzi. Wkrótce potem jego ciało zostało ekshumowane przez UB i pochowane w nieznanym miejscu. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył kapitana Łukasiuka Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor