Pamięci Czesława Czaplickiego – Grupa 44 i Wojciech Rohatyn Popkiewicz

Pamięci Czesława Czaplickiego – Grupa 44 i Wojciech Rohatyn Popkiewicz

Czesław Czaplicki jest bohaterem patriotycznego koncertu Grupy 44 i Wojciecha Rohatyn Popkiewicza. Artyści oddają hołd żołnierzowi niezłomnemu, legendarnemu „Rysiowi”. To Czesław Czaplicki wsławił się jedną z najtrudniejszych akcji odbicia 42 więźniów z ubeckiej  katowni w Krasnosielcu, którą przeprowadził z 1 na 2 maja 1945 razem z oddziałem Romana Dziemieszkiewicza, ps. „Pogoda. Uwolniono wówczas żołnierzy NSZ, AK, BCH, których Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa miał przewieźć w głąb ZSRR.

Po wojnie, przez 18 lat „Ryś” ukrywał się pod fałszywymi nazwiskami. SB namierzyła go 8 marca 1963 we Wrocławiu. Został skazany 17 czerwca 1964 na 15 lat więzienia. Wyrok – z tytułu amnestii – został zmniejszony przez Sąd Najwyższy do pięciu lat.

Działalność „Rysia”, jest jedną z wielu historii naszego państwa podziemnego, która zainspirowała wrocławskiego barda Wojciecha Rochatyn Popkiewicza do napisania tekstów o Polakach, którzy (…) w obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładli swe ręce na święty Krzyż, znak męki i Zbawienia, i przysięgali być wiernym Ojczyźnie, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary życia (…)

W programie znajdzie się zarówno refleksja jak i radość z powszedniego dnia wolności, którą przecież zawdzięczamy takim bohaterom jak Czesław Czaplicki. Wystąpią wokalistki – Inna Kamaryan, Urszula Milewska oraz pianista Sławomir Krysa, mówi Wojciech Rohatyn Popkiewicz

Na koncert Pamięci Czesława Czaplickiego zaprasza Dolnośląski Instytut Korfantego, do  Teatru  Scena Kamienica, przy ul. Lelewela 15, w sobotę, 25 listopada o godz. 18.00.

Wstęp wolny.

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor