Atak na katownię UB w Krasnosielcu. Cz. 4

Atak na katownię UB w Krasnosielcu. Cz. 4

 

Najbardziej spektakularną akcją, w której brał udział Czesław Czaplicki (ps. „Ryś”), był atak na siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa w Krasnosielcu. W efekcie odbito kilkudziesięciu więźniów politycznych – żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przebieg tej akcji opisał Czaplicki w swoich wspomnieniach „Poszukiwany listem gończym”.

Oddział wycofał się z Krasnosielca, prowadząc odbitych więźniów. W lesie na zachód od miasta na umówionym miejscu czekała grupa ubezpieczenia bocznego. Gdy główny trzon oddziału walczył w Krasnosielcu, pododdział pod dowództwem „Sokoła” pełnił funkcję osłonową. Jak się okazało, wydzielenie tej grupy było mądrą decyzją.

Na odsiecz broniącym katowni ubekom pospieszyło kilkunastu funkcjonariuszy bezpieki i Milicji Obywatelskiej. Dostali się pod ogień żołnierzy „Sokoła” i zostali zmuszeni do kapitulacji. Sowieccy pachołkowie natychmiast trafili pod sąd wojenny Narodowych Sił Zbrojnych.

Na nieszczęście dla oprawców, dopiero co odbici z więzienia żołnierze AK i NSZ wskazali najbardziej brutalnych funkcjonariuszy:

Pokazywali połamane palce u rąk, uszkodzone szczęki i krwawe sińce na całym ciele – wspominał „Ryś”.

Dwóch jeńców skazano na karę śmierci. Byli to Ignacy Boczar, komendant posterunku MO w Krasnosielcu, oraz Czesław Kuczyński, zastępca komendanta do spraw politycznych. Nad ranem zostali straceni przez rozstrzelanie. Resztę milicjantów i ubowców puszczono wolno, po odebraniu przysięgi, że porzucą służbę u sowieckiego okupanta.

W efekcie brawurowej akcji doprowadzono do uwolnienia 42 więźniów politycznych – działaczy podziemia niepodległościowego i polskich patriotów. W oddziału „Pogody” poległ Henryk Pszczółkowski „Myśliwiec”. Po stronie wroga zginęło pięciu funkcjonariuszy UB i MO.

Śmierć tych Polaków, zarówno z jednej, jak i drugiej strony politycznej barykady, stanowiła wielką stratę dla całego narodu. Jednakże całkowitą winę za te i następne ofiary ponosiła agentura komunistyczna z Bierutem, Gomułką i Bermanem na czele, dążąca do wyniszczenia patriotów niegodzących się na nową okupację – podsumowuje „Ryś”.

Źródło: Czesław Czaplicki, Poszukiwany listem gończym, wyd. 2, Wrocław 2004

Artykuł powstał dzieki pomocy Gminy Wrocław

 

   

Zobacz również

Kontakt

Wydawca
Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego

ul.  Porzeczkowa 3, Wrocław
 
Portal kotwicepamieci.pl jest wpisany do ewidencji dzienników i czasopism pod numerem 3585
Janusz Wolniak – Redaktor